Sağlık

Ayak Parmak Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir

Ayak parmak ağrısı deri, sinirler, kemikler, kan damarları ve yumuşak dokular dahil olmak üzere ayak parmağındaki yapıların herhangi birinin anormallikleri veya yaralanması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Ayak başparmağı ağrısı oldukça yaygın bir semptomdur, çünkü ayaklarımız sürekli olarak yürümek , koşmak veya diğer atletik aktiviteler ve hareket etmek suretiyle yaralanmalara maruz kalır. Bazı parmak ağrısı türlerine uyuşma, yanma, sıcaklık veya diğer semptomlar eşlik edebilir.

Ayak parmağı ağrısının en yaygın nedenleri arasında batık ayak tırnakları, kesikler veya sıyrıklar, diğer yaralanmalar ve nasır bulunur. Artrit ( romatoid artrit, gut ve diğer artrit türleri dahil) ve enfeksiyonlar ayak parmağı ağrısının ek nedenleridir.

 

İçindekiler

Ayak Parmak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Ayak Parmak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar
Ayak Parmak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Ayak parmak ağrısı ve genel olarak ayaklarda hissedilen ağrı için ortopedi uzmanına görünmek gerekir. Hekimler muayene sonrası ağrının neyden kaynaklandığını anlayıp ona uygun tedavi edecektir.

Ayak Parmak Sızlaması Neden Olur?

Ayak Parmak Sızlaması Neden Olur
Ayak Parmak Sızlaması Neden Olur

 

Ayak parmak sızlamasının birkaç nedeni vardır: aşırı yük, aşınma ve yıpranma, travma, biyomekanik işlev bozukluğu, kas yetmezliği yükleri ve eklem kısıtlamaları.

Ayak Parmak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Parmak Ağrısı Nasıl Geçer
Ayak Parmak Ağrısı Nasıl Geçer

 

Hafif ayak ağrısını evde tedavi etmek mümkündür. Ancak bu ağrı şiddetli ve aynı zamanda günlük işlerinizi yapmada sizi engelliyorsa, tıbbi yardım almanız gerekir.

Ağrıyı ilk fark ettiğinizde, dinlenin, ayağınızı yüksekte tutun ve ayrıca ağrılı bölgeye buz uygulayabilirsiniz. Bunlara ek olarak, ödem gideren ve ağrı kesici ilaçlar da kullanabilirsiniz.

Dinlenerek ağrının daha hızlı iyileşmesine katkı sağlayabilirsiniz. Buz uygulaması ise, plastik bir torbaya sarılmış buzu 20 dakika etkilenen bölgeye tutulmalıdır. Buz uygulamasına alternatif olarak, soğuk suya epsom tuzu karıştırarak bu suya etkilenen bölge bekletilmelidir. Ayrıca ayağı sarıp yüksekte tutmak, etkilenen bölgenin şişmesini önler.

Bunların yanında, germe egzersizleri yapılmalıdır ve  ayağınıza uygun ayakkabı tercih edilmelidir. Nasırlı ayaklara sahipseniz, nasırın tedavi edilmesi ayakta gelişen ağrıyı giderecektir.

Ayak Parmaklarında Ağrı ve Yanma

Ayak Parmaklarında Ağrı ve Yanma
Ayak Parmaklarında Ağrı ve Yanma

Genel olarak ayaklarda yanma ve ağrının nedeni nöromalardır. Ayaktaki sinirlerin çevresindeki bağ dokusunun genişlemesi ve iltihaplanması sonucu ortaya çıkar ve yanma, ağrı, karıncalanma, kramp, duyuda bozukluk ve huzursuzluk gibi şikayetler gösterir.

Ayakta en sık görülen morton nöromadır. Kadınlarda ve 30 yaş üstü kişilerde daha sık görülür. Topuklu ayakkabı giymekten ve uygunsuz ayakkabı kullanımından dolayı ortaya çıkar. Ayaktaki üçüncü ve dördüncü parmakların metatarsal kemiklerinin arasındaki siniri sıkıştırmasına bağlı olarak meydana gelir. Etkilenen bölgede ise, keskin ağrı, yanma, hissizlik, buruşuk çorap hissi, ayakkabı giyerken veya çıkarırken artan ve azalan ağrı şeklinde sıralanabilir.

Ayak Baş Parmağının Altı Neden Ağrır?

Ayak Baş Parmağının Altı Neden Ağrır
Ayak Baş Parmağının Altı Neden Ağrır
  • Ayağa tam oturmayan ayakkabılar giymek
  • Aşırı soğuk havalara maruz kalmak
  • Çeşitli hastalıklar
  • Ayağa bir şey düşmesi

Ayak Parmak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Parmak Ağrısına Ne İyi Gelir

Parmak ağrısını önlemenin kesin bir yolu yoktur. Kazalar olur ve planlarınızı hızla alt üst edebilir. Yine de kronik ayak parmağı ağrısı geliştirme riskinizi azaltmak için izleyebileceğiniz kolay ipuçları var:

  • Doktorunuzun önerdiği şekilde sağlıklı bir diyet uygulayın.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Aktiviteden sonra ayaklarınızı gerin ve dinlendirin.
  • Rahat ve iyi oturan ayakkabılar giyin.
  • Ayaklarınız üzerinde çalışmak için çok zaman harcıyorsanız planlı molalar verin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status