Genel

Cenaze Evine Ne Gider?

Birini kaybetmek çok zor bir durum olsa da, ölüm Allah’ın emri. Vefat eden birinin ailesine baş sağlığına giderken insanlar yıllardır elleri boş gitmezler. Ancak bu durum farklı bölgelerde farklı şekilde yaşanıyor. Bu yazımızda, cenaze evine ne gider sorusunu cevaplayacak bilgilere yer vereceğiz.

Cenaze Evine Giderken Ne Alınır?

Cenaze evine taziyeye giderken ne alınır sorusu oldukça merak ediliyor. Bir yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşamak çok zor bir durumdur. Hele de olay yeniyse, cenaze evinde yemek yapmakla uğraşılmaz. Bu nedenle ölü yakınlarına yemek götürerek, onlara bu şekilde destek olabilirsiniz.

“Ölü evinde aş kaynamaz. Ölüyü böreksiz, düğünü beleksiz (hediyesiz) yapma” şeklinde söz vardır. Bu sebeple, taziyeye giderken pirinç, şeker, çay, pişmiş yemek, yağ, tavuk gibi gıdalar götürülür.

Cerir B. Abdullah ise şöyle demiştir: “Eğer yemek yapmaya ihtiyaç varsa caizdir. Çünkü ölü evine cenaze ve taziye için köylerden ve uzak yerlerden gelenler olur, ölü evinde gecelemeleri gerekirse o takdirde yemek yapılıp yedirilebilir.”

Cenaze Evine Ne Yemek Gider?

Bir yakınını kaybetmenin üzüntü ve sıkıntısı içinde olan cenaze sahiplerinin, taziye için gelen misafirlere yemek hazırlayıp sunması ilave bir telaş ve sıkıntıya sebep olacağından mekruh görülmüştür (İbn Âbidîn, Reddü’l-Muhtâr, III, 148). Bunun yerine komşular veya yakınlarının, cenaze sahiplerine ve gelen misafirlere ikramda bulunmaları sünnettir (Tirmizî, Cenâiz, 21). Normal şartlarda cenaze sahiplerine yemek götürmek zorunlu değildir ancak zorunlu olarak yapılırsa, hurafe  ve bid’at sayılır.

cenaze evine ne gider
cenaze evine ne yemek götürülür

Hz. Muhammed (S.A.V.), cenazesi olan ailenin derin üzüntüsünden dolayı yemek yemeyi ihmal ederler, bu nedenle cenaze evlerine destek vermelerine dair emir vermiştir. Birisi öldüğünde, daha çok yeni ise, o eve yemek götürmek doğru olacaktır. Yemek olarak börek, çörek gibi yiyecekler götürülebilir.

Cenaze Evine Neden Şeker Gider?

İç ve Doğu Anadolu Bölgesinde cenaze evine taziyeye giderken genellikle küp şeker, yağ ve çay götürülür. Buradaki amaç, taziyeye gelen misafirlere çay servisi yapılacağı göz önünde bulundurularak destek olmaktır. İnsanlar bu acılı gününde, onlara yemek hazırlayıp götürerek, onların acısına manevi ve maddi olarak destek olmayı isterler.

Genel olarak cenaze evlerine giderken elimizde bir şeyler götürürüz ancak elimiz boş gitsek de kimse bizi ayıplamaz. Nazik bir davranış adına küp şeker ve çay alıp gidebilirsiniz. Cenaze olan evde şeker dağıtılır ve “Allah rahmet eylesin”  denilir.

Cenaze Evinde Pide Dağıtılır Mı?

Cenaze sahibi acısına mı üzülsün, defin işleri ile mi uğraşsın, yoksa, taziyeye gelenleri mi ağırlasın… Eski zamanlarda cenaze evine 3 gün boyunca yemek taşınırdı, cenaze sahipleri bu süre içerisinde yemek hazırlamaz ve cenazeye taziyeye gelen misafirler de aç gönderilmezdi. Yemek götürme ve misafirleri ağırlama işini, cenazesi olan evin yakın akraba ve dostları yerine getirirdi.

Cenaze evine pide ve ayran dağıtan eş, dost da var. Ancak pide dağıtılması şart değildir. Pişmiş sıcak bir yemek, çay, şeker, pirinç gibi şeyler götürmek daha makbuldür.

Toplumda yanlış bir algı var ki; cenaze evine yemek yemeye gelinmez, cenaze sahipleri taziyeye gelen misafirlerin karnını doyurmak zorunda değil, bu sebeple, bir zorunluluk hissedilmemeli. Zira, taziyeye gelenler, cenazesi olan evin acısını paylaşmaya ve ona manevi olarak destek olmaya geldiğini bilmelidir.

Son olarak, şunu söyleyebiliriz; “Ölüm Allah’ın emri ve her canlı bir gün ölümü tadacaktır. Allah sevdiklerimizle huzurlu ve mutlu yaşamımızı nasip eylesin” diyelim ve cenaze geleneklerini de bilelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status