Cinsellik

Neler Cinsel Takıntı Olarak Sayılabilir

Sıklıkla rahatsız edici bir cinsel yapıyla ilgili aşırı ve olağandışı düşünceleri tekrarlayan kişiler, sıklıkla yanlış teşhis edilen bir cinsel saplantıdan muzdarip olabilir. Cinsel takıntı, OKB (Obsesif – Kompulsif Bozukluk)‘den muzdarip 40 kişiden 1’inin önemli bir yüzdesini etkileyen bir tür bozukluktur.

Cinsel Takıntılar Nelerdir

 

Cinsel Takıntılar Nelerdir
Cinsel Takıntılar Nelerdir

Müdahaleci düşünceler, kaygı ve strese neden olan istenmeyen düşünceler, dürtüler veya zihinsel görüntülerdir. Ayrıca işte, okulda veya evde günlük sorumlulukları yerine getirmeyi zorlaştırabilirler.

Bu düşünceler, bir kişinin zararlı, şiddet içeren, ahlaka aykırı, cinsel açıdan uygunsuz veya kutsal saydığı bir eylemi gerçekleştirme korkusuna odaklanabilir. Kişi bu düşüncelere göre hareket etmek istemez ve bu düşünceler zevk getirmez ve aşırı sıkıntıya neden olur.

Cinsel takıntılar, istenmeyen cinsel düşüncelerden oluşur. Bu, kişinin cinsel yönelimiyle veya başkalarının ne düşünebileceğiyle ilgili korkuları içerebilir.

Ayrıca, kişinin ahlaksız veya tiksindirici bulduğu cinsel davranışların zihinsel görüntülerini de içerebilir. Kişi zararlı bir cinsel eylemde bulunmaktan veya cinsel olarak saldırgan olmaktan korkabilir.

OKB’si olan bireyler, bir çocukla cinsel ilişkiye girme konusunda istenmeyen müdahaleci düşüncelerden bile muzdarip olabilirler. Bu, cinsel fanteziye sahip olmakla, pedofil olmakla veya homofobik olmakla aynı şey değildir.

Cinsel takıntılara örnekler:

  • Bir çocukla cinsel eylemlere ilişkin tekrarlayan korkular
  • Farklı bir cinsel yönelime sahip olma konusunda tekrarlayan endişeler
  • Dürtüyle birine uygunsuz bir şekilde dokunmaya ilişkin tekrarlayan düşünceler
  • Hayvanlarla ilgili istenmeyen cinsel düşünceler veya görüntüler
  • Dini figürleri içeren seks hakkında rahatsız edici düşünceler

Cinsel Takıntı Nasıl Geçer

 

Cinsel Takıntı Nasıl Geçer
Cinsel Takıntı Nasıl Geçer

Cinsel OKB’den muzdarip kişiler, OKB tedavisinde uzmanlaşmış bir doktordan tedavi almaya teşvik edilir. Uzmanlar, cinsel takıntı dahil olmak üzere çok çeşitli OKB alt tiplerini tedavi etmek için donanımlı ve hazırdır. Tüm OKB türleri gibi, cinsel takıntı, Bilişsel-Davranışçı Terapi (BDT) ile tedavi edilebilir.

Cinsel Takıntı Kurtulmak İstiyorsan Ne Yapmalısın

 

Cinsel Takıntı Kurtulmak İstiyorsan Ne Yapmalısın
Cinsel Takıntı Kurtulmak İstiyorsan Ne Yapmalısın

 

Erken yatmaya gidiyorsunuz ve sonunda tam bir gece dinlenmenin heyecanı içindesiniz. Ama kafanız yastığa değdiği anda beyniniz istenmeyen, rahatsız edici bir düşünceyle tüketilir. Bütün gece dönüp durarak bu düşünce üzerinde durmaya devam ediyorsun.

1. Düşünceyi Bastırmayın

Birçok insan için, obsesyonlarla karşılaştıklarında ilk tepkileri onu unutmaya çalışmaktır. Ancak düşüncenizi bilinçli olarak bastırmak yerine, ilgi çekici bir aktivite ile dikkatinizi ondan uzaklaştırmaya çalışın. Örneğin, bir bulmacayı tamamlamayı veya bir kitap okumayı deneyin.

2.Düşünce ve Gerçeklik Arasındaki Farkı Tanıyın

Müdahaleci düşüncelerin önerdikleri şey sadece düşüncelerdir. Bu düşünceler, olacakların bir işareti değildir ve OKB’niz veya kaygınız neye inanmanızı isterse, onlara göre hareket etme niyeti yoktur.

Bunu akılda tutarak, bu düşünceleri ortaya çıktıklarında sadece düşünceler olarak kabul edin. Zihninizden özgürce geçmelerine izin verin, onları tanıyın, ancak sizi tüketmelerine izin vermeyin. Müdahaleci düşünceleri başka bir düşünce olarak kabul ederek, zamanla onlar hakkında endişelenme olasılığınız azalır.

3.Tetikleyicileri Tanımlayın

Çoğu zaman düşünceleriniz tamamen rastgele değildir ve günlük etkileşimleriniz onları etkileyebilir. Müdahaleci düşüncelerinizin bir günlüğünü tutmak, zaman içindeki kalıpları anlamanıza yardımcı olabilir.

Düşüncelerinizi listelemeye ek olarak, genel ruh halinizin ve gününüz hakkında notların kaydını tutun. Zamanla ortaya çıkan benzer düşünceleri fark etmeye başladığınızda, bu notlara geri dönün ve herhangi bir kalıp belirleyip belirleyemeyeceğinize bakın.

Belki bu düşünceler çok boş zamanınız varken oluyordu ya da şiddet içeren bir film izledikten sonra oluyordu. Bu kalıpları izleyerek, temel nedeni tespit edebilir ve altta yatan sorunu çözebilirsiniz.

4.Günlük Rutininizde Olumlu Bir Değişiklik Yapın

Hayatınızı daha olumlu duygularla doldurursanız, olumsuz olanlara yer bırakma olasılığınız azalır. Öyleyse neden kendinizi iyi hissettirdiği kanıtlanmış bir yaşam tarzı değişikliğini entegre etmiyorsunuz?

Daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek, yoga yapmak ve dışarıda yürüyüş yapmak gibi aktiviteleri günlük rutininize ekleyin.

Sabahları kendinizi daha sık rahatsız edici düşüncelere sahip olduğunuzu fark ederseniz, bu aktiviteleri uyanır uyanmaz uygulayın. Zihniyetinizdeki bir değişiklik, araya giren düşüncelerden kurtulmanızda harikalar yaratabilir.

5.Konuşun ve Terapiyi Dışlamayın

Pek çok insan, müdahaleci düşüncelere sahip olduklarını kabul etmekten ve hatta bunlarla ilgili suçluluk duyguları yaşamaktan utanır. Düşünceleriyle kendi başlarına başa çıkmaya ve onları başkalarından saklamaya çalışırlar.

Ancak güvendiğiniz biriyle duygularınız hakkında konuşmak son derece faydalı olabilir. Nasıl hissettiğiniz ve ne deneyimlediğiniz konusunda açık ve savunmasız olarak, durumunuza tamamen yeni bir bakış açısı geliştirebilirsiniz.

Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir

 

Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir
Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir

 

İnsan zihninin karmaşık düşünce süreçlerini bir araya getirme yeteneği, bizi diğer türlerden ayıran şeydir. Bir gün boyunca, insanların 50.000 ila 80.000 arasında düşünceye sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Bu, akşam yemeğinde ne giyeceğiniz veya ne yiyeceğiniz gibi sıradan düşüncelerden, kederle başa çıkmak veya bir ev işletmek gibi daha karmaşık görevlerin üstesinden gelmeye kadar uzanır.

Obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) olan kişiler için bazı düşünceler müdahaleci hale gelebilir ve huzurlarını kaçırabilir.

Birçok insan rahatsız edici veya stresli düşüncelerle başa çıkabilirken, OKB ile mücadele edenler, obsesyonlara ve kompulsiyonlara yol açabilecek müdahaleci düşünceleri düzenlemekte güçlük çekerler.

Araştırmalar, OKB teşhisi konan kişilerin %24’e varan oranda cinsel olarak müdahaleci düşüncelere sahip olduğunu gösteriyor.

Ancak bu rakamlar, başkalarının bunu kabul etme konusundaki isteksizliği nedeniyle, bu tür OKB’den muzdarip insanların gerçek sayısını temsil etmiyor olabilir.

Bu nitelikteki obsesyonlar hem erkeklerde hem de kadınlarda eşit olarak meydana gelir ve bireyin obsesif düşüncelerinden kaynaklanan korku, endişe ve sıkıntı nedeniyle yakın ilişkileri engellemede veya bozmada rol oynayabilir.

Yaygın bir yanlış anlama, cinsel saplantıların fanteziler olduğudur.

 

Ancak durum böyle değildir. Fanteziler zevk verir, ancak takıntılar kişinin pedofili gibi sapıklık korkusuna ya da tecavüz gibi durumlara odaklanır.

Bu tür OKB’den mustarip kişiler, bu tarz düşünce ve fikirlere sahip olmayı istemezler ve bunları korkunç, acı verici ve utanç verici olarak görürler.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status