Genel

Protein Tozları Kilo Aldırır Mı

Bu yazımda protein tozları kilo aldırır mı sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Protein tozu aminoasit içeren, yumurta proteini, süt ve soya proteini içeren takviye ürünüdür. Genellikle protein tozu kilo alma ve zayıflama diyetlerinde kullanılmamaktadır. Fakat protein tozu içeren bu tarz diyetlerde vardır.

Genelde protein tozunu ağırlık çalışan sporcular kullanmaktadır. Bu sporcuların diyeti günlük alınması gereken protein miktarını sağlamadığı durumlarda protein tozuna başvurulmaktadır. Fakat bu kişilerin özelliği günlük fazla miktarda kalori tüketen kişiler olmasıdır, bu yüzden protein tozu ile kilo almaları zordur.

Fakat bilindiği üzere kaslar yağlardan daha ağırdır. Bu yüzden protein tozu tüketerek kas yapan sporcularda kilo artışı yine de görülebilir.

Protein tozu takviye ürünüdür, ilk amaç destek besini olarak kullanılmasıdır. Kasların onarılmasında yüksek miktarda proteine ihtiyaç duyulur. Protein tozları kas onarımı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi içinde kullanılabilir.

Sürekli antrenman yapan kişilerde, spor salonuna gidip vücut çalışan kişilerde çok fazla enerji ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Fakat protein tozunu bu amaçla kullanmak mümkün değildir, enerji ihtiyacı için karbonhidratlı besinler ile beslenmek gereklidir. Genel anlamda protein tozları kilo aldırır mı konusuna vereceğim cevap kilo aldırıcı etkisinin bulunmadığı olacaktır. Protein tozları kilo aldırır mı konusunu işledik, peki protein tozları ne kadar tüketilmeli, şimdi gelin bu konuya bir göz atalım.

 

Ne Kadar Protein Tozu Tüketilmeli

 

Protein Tozları Kilo Aldırır Mı
Protein Tozları Kilo Aldırır Mı

 

Vücut geliştirme sporu yapan insanların en çok sorduğu sorulardan biri de, spor yaparken takviye olarak protein tozu alınmalı mı yoksa sadece ek besinler mi alınmalıdır.

Haftada 4 – 5 gün spor salonuna giderek, kas çalışması yapan birinin kendi ağırlığına göre 0,8 ile 4 gram arasında protein alması gerekmektedir. Bu oran kilo ile çarpılarak bulunur. Örnek vermek gerekirse; 70 kiloya sahip bir insanın günlük ortalama 125 – 140 gram arasında protein ihtiyacı bulunmaktadır.

 

Protein Tozları Kilo Aldırır Mı

 

Ne Kadar Protein Tozu Tüketilmeli
Ne Kadar Protein Tozu Tüketilmeli

 

Protein tozları kilo aldırır mı sorusuna gelirsek de bu tozların içlerinde bulunan kalori değerine göre bu sorunun cevabı değişebiliyor. Normal bir protein tozları 80 – 190 kalori içerir. Bir elmada ise 70 – 130 kalori vardır.

Günde 2 tane elma yiyerek nasıl kilo alamıyorsak, günde 2 doz alınan protein tozu da kilo aldırmaz. Yalnız sporcular için özel olarak üretilen protein tozları kilo aldırabilir. Bu tür tozların içlerinde ayrıca karbonhidrat takviyesi de bulunmaktadır. Bu da kilo alımına yardımcı olmaktadır. Doktora gidildiğinde size protein takviyesi yapsa da, bu tek başına çözüm olmaz. Çünkü bu tozları tükettiğiniz kadar beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

Protein tozlarını bilinçsiz bir şekilde kesinlikle kullanmayınız, çünkü her protein tozunda farklı değerde kalori bulunmaktadır. Doktor kontrolünden geçtikten sonra, doktorunuzun size tavsiye ettiği marka protein tozlarını kullanmaya önem vermelisiniz. Aksi takdirde hiç beklemediğiniz sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz.

Protein tozları kilo aldırır mı yazıma görüşlerinizle destek olabilirsiniz. Bu yazımda protein tozları kilo aldırır mı konusunu işledim, umarım işinize yaramıştır. Protein tozları kilo aldırır mı konusunda sizlerinde bilgisi varsa, bu şekilde kilo aldıysanız lütfen paylaşın. Protein tozları kilo aldırır mı hakkında bir de video hazırladım, alt kısımda izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status