DiyetSağlık

Rıza Kocaoğlu Su Orucu Diyeti

Su orucu diyeti, bir diğer adlarıyla su diyeti, şifa orucu, sağlık orucu ve açlık orucu olarak da yer alan bu diyet nedir, nasıl uygulanır, sağlığa bir zararı var mı gibi sorularınızın yanıtlarını vereceğiz.

Show Tv ekranlarında yayımlanan Çukur dizisinde Aliço karakterine can veren Rıza Kocaoğlu, sosyal medyada göbeğiyle dikkatleri çekmişti. Ardından yaz aylarında başladığı diyet sonrası ekranlara fit bir vücut ile geri dönen Kocaoğlu, hangi diyet sonrası az bir zamanda kilo verdiği merak konusu olmuştu.

Ünlü oyuncunun uyguladığı su orucu diyeti sonrası 15 günde 9 kilo vermesi ile gündemi kurcalayan su diyeti gerçekten işe yarıyor mu? İşte detaylar…

 

Su Diyeti Nedir

 

Su Diyeti Nedir
Su Diyeti Nedir

 

Özellikle soğuk su içerek yapılan bir uygulamadır. Ancak doktorlar en fazla 72 saat (3 gün) ötesine geçmemesini ısrarla söylüyorlar. Zira bu diyet sonrası kilo veriliyor.

Fakat aslında vücudumuzdan giden su ve kas kütlesidir. Bunun yanında, kan şekerini hızla düşüren su orucu diyeti yerine diyetinizle birlikte bol su içebileceğiniz sağlıklı diyetleri (Akdeniz diyeti, Aralıklı oruç diyeti vb.) uygulamanız daha doğru olacaktır.

Her ne olursa olsun bir diyet yapmaya karar verdiğinizde, öncelikle doktor kontrolünden geçmeyi ve doktorunuz izin verirse yapmaya çalışınız. Unutmayın ki kilo verme uğruna sağlımızı ateşe atamayız.

41 yaşındaki Rıza Kocaoğlu su diyeti ile birlikte detoks yaparak 15 günde 9 kilo vererek göbekli halinden fit bir vücuda sahip oldu.

İki hafta boyunca sadece su ve kahve içti. Bunların dışında 2 hafta boyunca hiçbir şey tüketmeyen oyuncu, “insan yemek yememekten ölmüyormuş. 15 günde bunu fark ettim“ sözlerine yer verdi.

 

Su Orucu Diyeti İşe Yarıyor Mu

 

Su Orucu Diyeti İşe Yarıyor Mu
Su Orucu Diyeti İşe Yarıyor Mu

 

Su orucu diyeti, maksimum 3 gün öneriliyor. Ancak şimdilerde 7 günlük, 21 günlük su orucu diyeti şeklinde programlar da gündemde. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi 3 günden fazlası insan sağlığı için uygun değildir.

Şok diyetlerden biri arasında yer alan su diyeti sonrası, verdiğiniz kiloların aynısını ve bir o kadar da fazlasını alacağınızı biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız. Şok diyetlerin uzun vadede işe yaramamasının sebebi kısa vadeli bir diyet programı olduklarından.

Her şey aslında beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek, düzenli spor yapmak, işlenmiş gıdalardan uza durmak, vücudu aç bırakmamak ile mümkün olabilir.

 

Su Orucu Kimler Yapamaz

 

Diyabet hastalığı, kronik hastalığı olanlar ve hamileler, su orucu diyeti uygulamaktan kaçınmalılar. Kan şekerini hızla düşürdüğü için ölümcül bile olduğu söyleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status