CinsellikSağlık

Menide Sperm Olmamasına Ne Denir

Çocuk sahibi olamayan erkeklerin yüzde 15’inde görülen, menide hiç sperm olmaması durumuna azospermi denir. İliskiden sonra meni gelmekte ancak içinde anne yumurtasını dölleyecek sperm hücresi bulunmamaktadır.

 

Menide Sperm Olmaması Nedir?

Menide Sperm Olmaması Nedir
Menide Sperm Olmaması Nedir

 

Erkekte cinsel birleşme sonrası  sıvının olması ancak içinde anneyi hamile bırakacak sperm hücresi bulunmaması anlamına geliyor. Çocuğu olmayan erkeklerde spermiogram (sperm testi) analizi yapılarak bu durum ortaya çıkarılabiliyor.

Azospermi olarak adlandırılan bu durum iki şekilde ortaya çıkıyor. Spermin testislerde üretilip dışarı atılmasını sağlayan kanal yapılarında bir tıkanıklık olması veya testislerde sperm üretimini engelleyen bir durumun varlığı azospermiye neden olabiliyor.

 

Erkekte Sperm Olmaması Nedenleri

Erkekte Sperm Olmaması Nedenleri
Erkekte Sperm Olmaması Nedenleri

 

Genetik bozukluklar, testislerin torbada bulunmaması, hormonal bozukluklar ve enfeksiyonlar nedenleri ile erkekte sperm üretimi olmayabilmektedir. Ayrıca pek bilinmeyen bir sebep bilinçsiz olarak uyuşturucu madde kullanımıdır. Madde kullanımının kullanımın verdiği hasarlardan biri de sperm üretiminin kalıcı olarak etkilenmesidir. Testis kanseri olanlarda ve önceden kanser  tedavisi  geçirenlerde de sperm üretiminde bozulmalar  oluşabilmektedir.

Bazen de sperm üretimi olur ama spermi taşıyan kanallar tıkandığı için kısırlık sorunu ortaya çıkar.

Hiç Sperm Olmayan Ne Yapmalı

Hiç Sperm Olmayan Ne Yapmalı
Hiç Sperm Olmayan Ne Yapmalı

 

Azosperminin tanı ve tedavisi, özellikle androloji konusunda uzman olan üroloji doktorları tarafından yapılır.

Spermiogram (sperm testi) yaptırmadan önce 3 gün boyunca cinsel perhiz yapmak gerekir. Bu süre boyunca erkek herhangi bir cinsel birleşme yaşamamalı, uykuda ya da mastürbasyon yoluyla boşalmamalıdır. Sperm sayısının artması için üç günlük süreyi uzatmak doğru değildir.

Çünkü süre uzadığında sperm sayısı artsa bile kalitesi düşer. Dördüncü günde erkek, test yapılacak merkeze giderek kendisine verilen kabın içerisine boşalır ve verdiği bu örnek laboratuvarda incelenerek sperm sayısı raporlanır.

Erkekte azospermi tanısı çocuk sahibi olunamayacağı anlamına gelmiyor. Yapılan işlemler sonrasında tüp bebek tedavisine bile gerek kalmadan hastaların çocuk sahibi olması sağlanabiliyor.

Tedavi için öncelikle azospermi nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için doktorunuz yeniden spermiogram testi isteyebilir. Daha sonra hormon analizleri, genetik incelemeler ve testis ultrasonu yapılır.

İnceleme ve testlerin sonuçlanmasından sonra üroloji doktoru muayene ederek nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir.

Eğer testislerde üretilip dışarı atılan kanallardaki tıkanıklığa bağlı azospermi tespit edilmişse, kanallardaki tıkanıklık ameliyatla açılarak spermin dışarı çıkması sağlanır. Kanalların açılmasının ardından doğal yolla gebelik beklenir.

Sperm üretimi bozukluğuna bağlı azospermi durumunda, tüp bebek tedavisi için gerekli olan sperm testislerden cerrahi işlem ile toplanır. Bu cerrahi işleme mikro-TESE adı verilir. Mikro-TESE işlemi sırasında, operasyon mikroskobu aracılığı ile sperm üretebilecek olan kanalcıklar testis içerisinde saptanır ve bu bölgelerden örnekler alınır. Böylece  testis fazla zarar görmeden sperm bulma şansı artar.

 

Azospermi Belirtileri Nelerdir

Azospermi Belirtileri Nelerdir
Azospermi Belirtileri Nelerdir

Azospermi vücutta belirtileri olan bir kısırlık bir kısırlık sorunu değildir. Meni her erkekte olduğu gibidir. Gözle görülen bir farklılığı ya da azlığı yoktur. Çocuk sahibi olmak isteyen adaylarda beklenen haber gelmeyince erkeğin üroloğa gidip yaptığı sperm testisi sonrasında ortaya çıkar.

 

Azospermi Olup Çocuğu Olanlar Var Mı?

Azospermi Olup Çocuğu Olanlar Var Mı
Azospermi Olup Çocuğu Olanlar Var Mı

 

Azospermi, erkekte hiç sperm olmaması demektir. Bu durumda olan erkeklerin yüzde yetmişi baba olabilir. Bu nedenle umutsuzluğa düşmeden sebebini bulmak ve tedavisi için gerekenleri yapmak gerekir.

Sperm testi yapıldıktan sonra azospermi tanısı konulan erkeklerin doğal yolla çocuk sahibi olması mümkün değildir. Vakit kaybetmeden tedavi edilmesi, çocuk sahibi olma şansınızı arttırır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
DMCA.com Protection Status